Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Ako spoznáte morušu čiernu?

Ako spoznáte morušu čiernu?

Z rodu moruša (Morus) sa na území slovenska vyskytujú tri druhy. Najpočetnejšie je zastúpená moruša čierna (Morus nigra), ktorá sa vyskytuje najmä v pahorkatinových vinohradníckych oblastiach. Popri nej sú to ešte moruša biela (Morus alba), ktorá je typická pre južné oblasti Slovenska a moruša červenená (Morus rubra), ktorá je u nás veľmi zriedkavá a pestuje sa len v parkoch. Medzi týmito 3 druhmi je veľmi veľa rozdielov aj napriek tomu, že na prvý pohľad sa môžu zdať veľmi podobné.

Dozrievajúce plody moruše čiernejMoruša čierna pochádza z blízkeho východu, teda z krajín, akoListy a dozrievajúce plody moruše čiernej Sýria, Jordánsko, Avganistan, Turecko, Irán... Je to strom zaujímavého vzrastu. Keď dorastie a zmohutnie, jeho kmeň sa rozčesne a klesá k zemi. Takýto strom dosahuje výšky do 4 - 6 m a šírka koruny môže dosahovať 10 - 12 m. Toto platí len pre staršie stromy a ešte v takomto stave žijú ďalej niekoľko stovák rokov. Plody moruše čiernej sú tiež mierne väčšie, ako plody ostatných u nás sa vyskytujúcich druhov morúš. Súplodia dorastajú veľkosti 20 - 60 mm a sú kyslastej chuti. Tiež stopka, na ktorých sedia je niekoľkonásobne (4-6 krát) kratšia ako u ostatných druhov. Veľký rozdiel je tiež v listoch. Moruša čierna ich má tuhé, kožovité, zo spodnej strany jemne páperistá. Je pre ne typická rôznolistosť (heterofília), teda že na mladých výhonkoch sa vyskytujú laločnaté listy, na starých sú celistvookrajové.

Konárik moruše bielejMoruša biela pochádza z ďalekého východu, z Číny. Tu bola oddávnaKonárik moruše bielej a jej čiernoplodej formy pestovaná kvôli priadke morušovej (Bombix mori). Tento strom nepodlieha kmeňovej deformácii, čiže až do konca života si udržiava kompaktný tvar. Plody sú podstatne menšie ako u predchádzajúceho druhu, dosahujú veľkosť približne 10 - 25 mm a sú mdlej, sladkastej chuti. Tiež dozrievajú približne o mesiac skôr. Môžu byť bielej, ale aj tmavo červenej, až takmer čiernej farby, čo môže ľudí pomýliť a považovať ju za m. čiernu. Ich stopky sú podstatne dlhšie. Listy sú veľmi jemná a tenké, na líci hladké, na rube len na žilnatine páperisté.

Plody moruše červenejMoruša červená má pôvod v severnej amerike a u nás sa len zriedkavo pestuje v parkoch. Plody sú po dozretí tmavočervené, kyslasté, čím skôr pripomínajú morušu čiernu, ale sú menšie. Stopkou zase skôr pripomínajú morušu bielu, pretože táto je dosť dlhá. Listy bývajú na rube husto plstnaté.


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Aktualizované

20. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17990727

Úvodná stránka