Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Články

Práce v záhrade na jar

Siatie:

Apríl: špenát, hrach, šalát, reďkovka, cibuľa, pór a koreniny.

Máj (polovica): cvikľa, fazuľa, brokolica, uhorky, tekvica, čakanka.

Jún: reďkev, okrúhlica (kvaka), fenikel, kapusta, karfiol, fazuľa kríčková.

Sadenie:

Apríl: predklíčené zemiaky, kapusta (skorá).

Máj (po zamrznutých): paradajky, kapusta, kaleráb, zeler, uhorky, tekvica.

Jún: paprika, baklažán a to, čo sa nestihlo v máji.

 

Ovocné stromy:

Odstraňujeme výhonky napadnuté múčnatkou (biele a zdeformované). Nastielame pod stromy mulč a v apríli až máji vysievame koreniny odpudzujúce škodcov (šalviu, rutu, pamajorán, medovku) do okolia ovocných stromov.

 


 

Práce v záhrade v lete

 • Júl
  Zbierame jahody, ríbezle, egreše, višne, maliny a čerešne. Koncom júla dozrievajú marhule aj  skoré odrody broskýň, jabĺk a hrušiek. Môžeme dosadiť jednoročné bylinky ako bazalka a petržlen, či stévia, ktoré o niekoľko týždňov využijeme v kuchyni. V prípade, ak je na stromoch veľa ovocia, zabezpečíme ich podopretie, aby sa pod ťarchou plodov nezlomili. Stromy aj napriek tomu, že nerodia, je potrebné zalievať. Zabezpečíte si tak dobré nasadenie nových pukov a dobrú úrodu na budúci rok. Je vhodné  obdobie na štepenie višní, čerešní a stromčekových ríbezlí. Vyväzujeme  vinič a trháme zálistky. Dozrieva  cibuľka,  uhorky, cvikla, hrach, letný kučeravý kel, skoré zemiaky, šalát. Husto narastenú  koreňovú zeleninu pretrhávame. Môžeme sadiť jesenné cibuľoviny, červenú repu, hrach, brokolicu, čakanku, neskorú reďkovku.
 • August
  V ovocnej záhrade presvetľujeme koruny stromov, striekame proti chorobám a škodcom, hnojíme a polievame. Málo rodiace alebo nerodiace stromy môžeme omladiť rezom. V druhej polovici augusta by sme mali paradajkám zrezať vrcholky, čím zabránime nasadzovaniu výhonkov a nových kvetov. Plody by už nestihli dozrieť. Ak ste si zasadili uhorky, mali by ste ich zberať podľa zrelosti každý deň. V prípade daždivého počasia pozor na hnitie plodov. Pod rastliny môžete podložiť slamu či špeciálnu geotextíliu, ktorá ich udrží v suchu. Bylinky môžete  sušiť a mraziť alebo použiť čerstvé do čajov, šalátov a alkoholických a nealkoholických nápojov. Tekvice a patizóny preriedime tak, aby na každej rastline zostali maximálne dva plody. Od jahôd by sa mali oddeliť nové výhonky a staré korene vymeniť za nové. V teplejších oblastiach môžeme sadiť cibuľku a petržlen. V auguste množíme muškáty či  pelargónie, presádzame pivonky a ihličnaté stromčeky aj s koreňovým obalom. Najvhodnejšie je využiť chladnejšie počasie, keď slnko veľmi nepáli. Pred  aj po vysadení  presádzané rastliny dobre  zalejeme.
 • September
  Zbierame dozreté plody. Jablká  trháme  so stopkou. Pri skladovaní dlhšie vydržia. Pri zbere sliviek kontrolujeme,  či nie sú napadnuté šárkou. Spoznáme to podľa deformácií škvŕn na povrchu a červeného sfarbenia vo vnútri napadnutého plodu. Slivka nie je sladká a má nepríjemnú chuť. Pri slabšom výskyte sa pripravíme na jarný postrek. Jahody môžeme pohnojiť, zbaviť všetkých odumretých častí a za suchého počasia pravidelne zalievať. Práve v tomto období sa u nich vytvára základ kvetných pukov a tie sú predpokladom ďalšej dobrej úrody. Maliny je potrebné po zbere presvetliť, tak že ponecháme 8 až 12 najkvalitnejších výhonov na jeden meter výsadby, ostatné odstrihneme tesne pri zemi. Zo zeleniny zbierame paradajky, uhorky, šalát, karfiol a ďalšie druhy hlúbovej zeleniny. Ak nemáme v pláne uvoľnené záhony bezprostredne vysadiť zeleninou pre jarný zber, môžeme ich vysiať rastlinkami na zelené hnojenie najprv ich však zrýľujeme a pohnojíme kompostom. Ak sa poponáhľame s vysievaním reďkovky, budeme ju môcť zbierať ešte v októbri. Okrem nej môžeme začať tiež s výsevom špenátu, kôpru, žeruchy. September je vhodný na výsadbu cesnaku. Nedávajte ho  na rovnaké miesto, kde naposledy rástol. Pauza na regeneráciu pôdy by mala byť aspoň 4 roky. Cesnak tiež nie je vhodné sadiť na záhon po cibuli.

 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Aktualizované

11. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Rozhodnutie - Poverenie poľovníckej organizácie Slovenský poľovnícky zväz Poľovnícke združenie Teplá Voda Pukanec vykonávaním ochrany poľovníctva a starostlivosti o zver v poľovnom revíri Teplá Voda

  3.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17949319

Úvodná stránka