Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Flóra

Flóra

Pukanec leží na rozhraní teplomilnej panónskej flóry západokarpatskej kveteny. Vzhľadom na polohu a orientáciu svahov nachádzajú sa tu rastliny teplomilné spolu s horskými druhmi. Teplomilné rastliny sem zasahujú zo severomaďarskej pahorkatiny, pričom mnohé tu dosahujú severný okraj svojho rozšírenia. Zo vzácnejších drevín hodno spomenúť jaseň štíhly, dub plstnatý, javor tatársky a drieň obyčajný. Horské druhy v severných svahoch dolín zostupujú do pomerne nízkej nadmorskej výšky a dosahujú najjužnejšiu hranicu výskytu. Rastie tu ruža ovisnutá, rebrica horská, čučoriedka obyčajná, lykovec jedovatý. Zaujímavý je výskyt jedle bielej v spoločnosti duba cerového na Majeroch v nadmorskej výške 400 m.

Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis) začiatkom apríla v Pukanci.Z chránených rastlín je významný poniklec veľkokvetý na Muškovských lúkach a v Kiebesi sa vyskytuje ľalia cibuľkonosná a ľalia zlatohlavá, vstavač májový, orlíček obyčajný, zimozeleň menší, mečík strechovitý, myšianka jakubská. V miestnej časti Kiebes na obecných pasienkoch rastie niekoľko desiatok starých dubov s priemerom kmeňa 50-120 cm. Zaslúžili by si ochranu a niektoré odborné ošetrenie – upchatie dutín a odstránenie suchých konárov. Pukanec patrí do hronsko-ipeľskej ovocinárskej oblasti, ktorej klimatické podmienky umožňujú pestovať všetky ovocné druhy domáce v strednej Európe, ako aj druhy introdukované k nám zo Stredomoria (gaštan jedlý, mišpuľa nemecká, mandľa obyčajná, oskoruša obyčajná, dula), zo Strednej Ázie (marhuľa, moruša čierna), z Číny (broskyňa, moruša biela), z Kaukazu (vinič). Teplá a suchá klíma umožňuje dobré vyzrievanie dreva stromov, ktoré sú potom veľmi odolné voči zimným mrazom. V minulosti sa najviac pestovali jablone, hrušky a slivky. Dnes už staré sorty jabĺk – Kráľovské, Struhárka, Štrúdľovka, Citrónka, Bortavka (Solivarské), Rožňavka, Vínovka, Kožovka a hrušiek – Potebovka, Bezjadrovka, Nehanblivka, Okruhlička, Čierna hruška, Garmanka, Viedenská, Muškalatka, Rozpírna, Voniačka, Mačie hlavy nájdeme len ako staré, neošetrované, dožívajúce stromy.

Dozrievajúce plody moruše čiernej. Začiatok júla, Pukanec.Výnimočné miesto medzi drevinami v Pukanci zaujíma moruša čierna, zvaná aj trnavská. V súčasnosti v pukanskom chotári rastie okolo 500 plodiacich stromov zväčša starších ako 200 rokov. Keďže je to najväčšia lokalita tohto druhu v našej republike, boli tieto stromy vyhlásené za chránený prírodný výtvor pod názvom Pukanské moruše čierne. Plody moruší, nazývané miestnym obyvateľstvom kyslé jahody alebo viničné jahody, sú sladkokyslé, s jemnou charakteristickou vôňou šťavy. Strom moruše čiernej v našich podmienkach nemá žiadnych škodcov. Kmeň starých exemplárov sa pod ťarchou hrubých konárov rozčesne, ale drevo nenapadnú huby ani hmyz a zostáva dlhé desaťročia tvrdé a pevné. Táto moruša je skutočne výnimočný strom, ktorý si pukanskí záhradkári a vinohradníci náležite vážia.

V pukanských záhradách sa pestuje veľa kvetov, najslávnejšie sú rôzne kultivary chryzantém. Zo zeleniny si pozornosť zasluhuje vynikajúca pukanská cibuľa, za ktorú si v minulosti Pukančania vyslúžili pomenovanie Cibuliari. Cibuľa sa pestuje zo sadzačky – sušenice alebo zo semena. Vysiata sa v štádiu troch listov presádza a často sa polieva. Zásluhou pestovateľských zručností a zloženia pôdy je lahodná, málo štipľavá.

Spracoval Dušan Bahna


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Aktualizované

11. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Rozhodnutie - Poverenie poľovníckej organizácie Slovenský poľovnícky zväz Poľovnícke združenie Teplá Voda Pukanec vykonávaním ochrany poľovníctva a starostlivosti o zver v poľovnom revíri Teplá Voda

  3.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17949085

Úvodná stránka