Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Geológia

Geológia

Štiavnické vrchy sú sopečného pôvodu. Počas horotvorného procesu v treťohorách sa dostali na povrch andezity, ryolity a čadiče. Stmelením úlomkovitého sopečného materiálu a popola vznikli pyroklastické horniny. Usadzovaním sopečného popola sa vytvorili v okrajových oblastiach pohoria tufy a tufity. V mladšom období sopečná činnosť pokračovala. Do puklín prúdili horúce roztoky nasýtene kovmi, ktoré sa postupne ochladzovali, kryštalizovali a dali vznik rudným žilám. Výskyt zlata a striebra v okolí Pukanca spôsobil rozvoj baníctva už v 15. storočí. ťažba sa zastavila v 19. storočí pre nerentabilnosť. Z nerudných surovín je dôležitá kvalitná hrnčiarska hlina nachádzajúca sa najmä na Majeroch. Tu bola v päťdesiatych rokoch 20. storočia objavená malá uhoľná panva. Pre neveľký rozsah, nevýhodnú polohu a nízku kvalitu má však lignitový sloj nepatrný význam. V jeho nadloží a podloží sú vrstvy kaolinických žiaruvzdorných ílov (Harman).

Spracoval Dušan Bahna


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 16.1.2019

meniny má: Kristína

Aktualizované

14. 01. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

  • Komunitný plán sociálnych služieb

    11.1.2018 viac
  • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

    Záverečné stanovisko

    5.1.2016 viac

16296023

Úvodná stránka