Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Ing. Samuel Šuba

Ing. Samuel Šuba aj v Praktickej elektronike

Uplynulo už viac ako 100 rokov od narodenia a viac ako 10 rokov od smrti pukanského rodáka,prvého inžiniera v odbore slaboprúdovej elektrotechniky na Slovensku,Ing.Samuela Šubu. Jeho otec Samuel Šuba,šikovný posledný kováč zo starej pukanskej kováčskej rodiny, sa sám na štúdiá nedostal,preto mu záležalo na tom,aby sa aspoň jeho deti dostali ku vzdelaniu.Tak sa mladý Samo dostal najprv do Bratislavy na Strojnícku priemyslovku a neskôr na Vysoké učení technické do Brna,kde dosiahol akademický titul.
Bol prvým majiteľom vysielacej koncesie na Slovensku.Vysielačku mal v Pukanci v komore nad pivnicou Šubovského domu na námestí, kde je dnes parkovisko oproti predajni Jednota.
Po skončení štúdia sa zamestnal v Rozhlase a v rôznych funkciách a miestach zotrval v ňom skoro počas celého aktívneho života.Postaral sa napríklad o to,aby sa cez Povstanie dalo vysielať zo Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici a po skončení vojny sa zúčastnil obnovy technického zariadenia Rozhlasu v Bratislave,rozbitého Nemcami pri ústupe.Jeho manželka Rada Šubová bola dlhoročnou režisérkou Rozhlasu v Košiciach a starší si iste pamätajú na jej nezabudnuteľný hlas z dabovania seriálu Bella a Sebastián.
Na sklonku svojej kariéry prednášal na UPJŠ v Košiciach a pôsobil ako výskumný pracovník na Hutníckej fakulte Vysokej školy technickej.Medzi prvými zaznamenal signály zo Sputnika,prvej sovietskej kozmickej družice v r. 1957. Spolupracoval na výstavbe Hvezdárne na Skalnatom Plese a vyhotovil niekoľko modelov patentov Jozefa Murgaša pre Technické múzeum v Košiciach a Tajovské múzeum.Zhotovil astronomické hodiny a skoro do konca života sa venoval rádioamatérstvu a elektronike,v čom sme si dobre rozumeli.
O jeho prínose svedčí aj článok v najnovšom čísle Praktickej elektroniky č.3/2009 z pripravovanej publikácie o rádioamatéroch na Slovensku od Ing.A.Mráza.

Ing. Peter Mozola, 17.3.2009


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Aktualizované

20. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17990626

Úvodná stránka