Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Obec v médiách

TV FOLKLORIKA relácia Ľudová kuchyňa – materáke z Pukanca

TV FOLKLORIKA relácia Ľudová kuchyňa – párance z Pukanca

Voľakedajšie vulgárne slová sú dnes zábavné

Ypsilon zrušili Pukančania už dávno. Dokazuje to kniha Pukanskuo nárečia, ktorá prináša slová spred 150 až 180 rokov, mnohé v nemčine a maďarčine.

Čítajte viac ...


 

V stredovekom Uhorsku nebola kompletnejšia vyrezávaná skupina kalvárie ako v Pukanci

Pukanec bol kedysi jedným zo siedmich slobodných kráľovských banských miest.

Čítaj viac


 

Andrej Chudoba: Každý fliačik zeme je prirastený k srdcu človeka

V oblasti nepretržitej beletristickej činnosti sa venoval básnickej tvorbe, ale najväčší ohlas zaznamenali jeho majstrovské prozaické knihy, zbierky poviedok, noviel a povestí a predovšetkým úspešné romány,...

Čítajte viac ...


 

Otvorili náučný chodník Štamposký jarok

Za účasti okolo 30 priaznivcov turistiky a histórie otvorili pukanskú časť náučného chodníka Štamposký jarok.

Čítajte viac:


 

Snom pestovateľa je vytvoriť v Pukanci arborétum moruší

Moruša, ktorú naštepil Pukančan, bola z dvestoročného stromu sira Wintona. Ako 105-ročný ju daroval Botanickej záhrade v pražskej Tróji.

Čítajte viac:


 

Na futuristickom interiéri salónika sa podieľa aj rodák z Pukanca

Interiér vládneho salónika na letisku v Bratislave zachránili. Spoluatorom dizajnu je rodák z Pukanca architekt Ján Bahna.

Čítajte viac:


 

Pokrstili Chudobove Svedectvá a spomienky

Základná škola bola už po jedenástykrát dejiskom slávnostného vyhodnotenia literárnej súťaže Cena Andreja Chudobu. Organizátori privítali začínajúcich autorov z celého Slovenska.

Čítajte viac: 


 

Naprieč Slovenskom

Naprieč Slovenskom
Sever/juh (8), Vyhne - Pukanec

34,5 km, z toho 2,5 bez značenia, stúpanie 973 m, klesanie 953 m, celkový čas 10:02 hod. z toho 7:17 chôdza a 2:45 prestávky.

Budíme sa už o 5.30 - asi dôsledok toho, že sme večer veľmi skoro pozaspávali. Prezerám v posteli brožúrku o Vyhniach. Janko - abstinent sa rozčuľuje, že ho v noci budila zapnutá televízia, nemôže pochopiť, že sa pri nej dobre spí. Raňajkovať hodláme až v Hodruši - neviem načo som doma robil toľko pomazánok? ....

Čítajte viac:


 

K prameňom rodu svetobežníka Samuela Šikeťa

Osudy Šikeťovcov, z ktorých vzišiel náš svetobežník Samuel, sú obrazne i doslova späté s riečkou Sikenicou, ktorá pretína Bátovskú dolinu. Proti jej toku išli aj jeho predkovia za svojimi povinnosťami a existenciou, aby došli kam im bolo treba a kde mali čo konať. Tak osídlili svojimi potomkami načas a v našich ľudských mierkach aj nadlho Žemberovce, Bátovce, Bohunice a Pukanec. ....

Čítajte viac:


 

Speváčka JANA KIRSCHNER a PUKANSKÁ MORUŠA

 • Jana Kirschner, foto: Petr Novák, WikipediaPani Janka, prečo Pukanec a prečo moruša?
 • Pretože poznám a obdivujem pukanské moruše, ktorých výskyt je v tejto oblasti  najväčší "na svete".
 • Prečo ste tam boli a aký je Váš vzťah k Pukancu?
 • Celé to okolie veľmi dobre poznám a milujem ho už od detstva, veď sme tam  chodili na hríby, na výlety, mám to všetko "zbehané". Môj otecko pochádza z Banskej Štiavnice, mám tam doteraz rodinu a ešte aj v okolí Levíc. Zbožňujem zvlášť aj Klinger, kam si chodím zaplávať – veď to mám kúsok od domu.
 • A čo konkrétne Pukanec?
 • PUKANEC JE ABSOLÚTNE MAGICKÉ MESTO, my sme tam boli  toto leto s mojím štábom nakrúcať klip a bolo tam úžasne! Pukančan pán Stroška nám povedal niečo o histórii moruše "pukanskej“, prečo je tak rozšírená práve v Pukanci, čo je až neuveriteľné.
 • Prečo v šnúre  Vašich vystúpení nefiguruje aj Pukanec, napríklad počas našich slávnych remeselníckych trhov v júli 2014?
 • Je to pekná myšlienka, dáme si to do plánu na rok 2014, ale predtým sa musíme oficiálne skontaktovať a dohovoríme to.
 • Ďakujem Vám za rozhovor, želám úspešné turné s "morušou" a najbližšie určite dovidenia v Pukanci!

Zhováral sa 10.10.2013  dr.Ladislav Kováčik

Fotografie z nakrúcania klipu v Pukanci: Jana Kirschner sa vracia s MORUŠOU


 

Párance úspešne reprezentovali, skončili na druhom mieste

Anna Zorvanová zdroj: http://recept.joj.sk/receptnabohatstvo-finalisti/anna-zorvanova.htmlTradičné jedlo drevorubačov si získava čoraz viac nadšencov, ešte známejším sa stalo vďaka Anne Zorvanovej, ktorá s regionálnou špecialitou súťažila v televíznej kuchárskej šou.

Drevorubačské párance udržiavali pri sile ťažko pracujúcich mužov v lesoch. Jednoduché ľudové jedlo sa teší veľkej obľube, skúsená kuchárka z Pukanca vysvetľuje, ako ho pripraviť čo najlepšie.

Zachutia každému
Počas ochutnávky tejto špeciality v Leviciach sa ľudia pristavovali pri Anne Zorvanovej, ktorá párance ponúkala. Zaujímalo ich najmä to, ako dlho trvá príprava cesta, ako aj spôsob párania.
„Párance poznám už dlho, jedla som ich na vinobraní v Čajkove. Keďže už viem, ako sa varia, chystám sa pripraviť ich medzi sviatkami, keď budú vnúčence doma,“ hovorí Žemberovčanka Terézia, ktorej takisto starodávne jedlo zachutilo.
Po tradičných párancoch ochutených zemiakmi alebo tvarohom sa zvyčajne len tak „zapráši“. V rámci televíznej kuchárskej súťaže Pukančanka ponúkala párance aj vo Zvolene, Banskej Bystrici či Žiari nad Hronom.

Varili ich drevorubači
Dostupné a na skladovanie nenáročné suroviny boli dôvodom, prečo si párance varievali drevorubači priamo v lese. Anna Zorvanová recept pozná od svojich desiatich rokov: „Variť som sa ich naučila od môjho otca, ktorý bol drevorubačom. Chlapi chodievali chystať do hory metrovicu, zostali tam aj týždeň. Dole neschádzali, tam si aj varili. My, deti, sme niekedy išli s nimi, a tam sme párance varievali spolu.“

Tajomstvo úspechu
Aby sa párance vydarili, je potrebné dbať na správnu prípravu cesta. „Cesto sa musí poriadne vymiesiť, môžete ho dať schladiť, potom sa vám bude dobre párať,“ takto vysvetľovala skúsená kuchárka záujemcom o recept. V rodine Anny Zorvanovej patria párance medzi obľúbené jedlá, pri kotlíku sa vedia obracať aj najmladší. „U nás vedia všetci párať, aj vnuci a vnučky,“ pokračuje. V kuchárskej televíznej šou Pukančanka pripravovala párance aj s profesionálmi v hotelovej kuchyni. „Varili sme aj v známom bratislavskom hoteli, kuchári párali dobre, rozumeli sme si,“ dodáva. Vo finále o víťazstvo bojovali siedmi súťažiaci, o víťazovi rozhodli diváci prostredníctvom SMS hlasov. V nedeľu 16.12.2012 sa uskutočnilo vyhodnotenie niekoľkomesačnej kuchárskej súťaže, kde sa pukančiankine párance umiestnili na peknom „striebornom“ mieste
.

Žofia Kyseľová

Video: Recept na bohactvo


 

V párancoch je sila. Chcete sa ich naučiť?

video tv.sme.skBoli sme sa pozrieť v Pukanci na to, ako sa robia tamojšie chýrne párance – miestna špecialita, ktorá sýtila drevorubačov, keď chodili na týždňovky do hory. O párancoch, ale aj o Pukanci a miestnej keramike, sme sa rozprávali s Petrom Klimkom. Nehaňte ho, a nehaňte ani ľud od Pukanca.

Čítajte viac:


 

Drevorubačské párance a kadečo iné na jarmoku v Pukanci

Posledný víkend boli v Pukanci už 20-te remeselnícke trhy, čiže jednoducho povedané jarmok. Minimum čínskych handier, veľa remesiel a skrytých dvorov, kde sa varili dobroty.

Čítajte viac:


 

Nebíčko v papuľke

Relácia RTV Slovensko - Nebíčko v papuľke, 32 epizódaKeď som uvidel v Slovenskej televízii uvádzací program novej gastronomickej relácie Nebíčko v papuľke bolo mi jasné, že tento typ relácie okrem propagovania špecialít tradičnej slovenskej kuchyne bude do sveta svojich divákov prinášať aj iné slovenské špeciality. Bude iste prvotriednym bedekrom pre tých, ktorí Slovensko chú spoznávať a domasedov vyprovokuje k návšteve zaujímavých miest našej vlasti.
Nasvedčovalo tomu aj to, že v relácii mala prsty moja dobrá priateľka "myjafčanka" Vierka Feriancová. Tú som pred viac ako dvadsiatimi rokmi vyprovokoval k realizácii takého programu ako je Kuchyňa starých materí na Medzinárodnom folklórnom festivale Myjava. Aj tu sa návštevník môže dosýta najesť slovenských dobrôt, popásť svoj zrak na kráse krojov a v družnej debate s kuchármi prežiť pekné chvíle na festivale. Nuž tak som nelenil a napísal do Slovenskej televízie. A ryba zabrala na prvý šup. Po niekoľkých telefonických rozhovoroch sme spolu s režisérom a produkčným prešli všetky pukanské zaujímavosti a relácia Nebíčko v papuľke bola skoro na svete. Ešte sa trochu potrápiť pred kamerami. Veď ste mohli posúdiť sami. Že ste to nestihli v normálnom vysielacom čase? Skúste sa pozreť a pripadne sa sa s nami podeliť o Vaše dojmy. Iste tak poďakujete všetkým tvorcom programu a hlavne Jardovi Židekovi v ktorom Pukanec a pukančania našli dobrého a to nielen gastronomického priateľa.


Peter Klinko

Nebíčko v papuľke 32 epizóda vysielaná 30. 6. 2012 o 18:25


 

Pukanec preslávili párance i sladká cibuľa

Vzácne historické pamiatky, typická keramika či dobré víno dorábajú vo vysokej nadmorskej výške a skladujú ho v lochu nie sú jedinými vzácnosťami, ktoré bývalé kráľovské mesto Pukanec ponúka.

Čítajte viac:


 

Ani dážď nepokazil pukanský sviatok remesiel

Počas  uplynulého víkendu sa v obci konal už 19. ročník Pukanských remeselníckych trhov. Tradíciu, ktorú oživili domáci zanietenci, sa darí rozvíjať. Tí, čo prišli autami, iste ocenili zlepšenie parkovania, ktoré  bolo v úzkych uličkách banského mestečka vždy problémom. Organizátorov však vytrestalo počasie.

Čítajte viac:


 

Pukanská keramika vyhľadávaná na Slovensku i v zahraničí

V Pukanci je zriadené Hrnčiarske múzeum Ján Franka, v ktorom si návštevníci môžu prezrieť výrobky majstra.
Jedným z najznámejších a najtypickejších výrobkov remeselníkov v Pukanci je od dávnych čias až do súčasnosti keramika. Tradícia jej výroby siaha do 16. storočia.

Čítajte viac:


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Aktualizované

20. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17993917

Úvodná stránka