Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Staré banské diela

Staré banské diela

Podzemné bohatstvo Štiavnických vrchov lákalo hľadačov drahých kovov od najstarších čias osídľovania našej krajiny. Svedčia o tom početné jamy, priehlbne a prekopy; miestnym obyvateľstvom nazývané pingy, v lesoch západne od Pukanca, najmä v Chorvádoline, na Agraši a v Kiebesi. V týchto miestach vychádzajú rudné žily na povrch. Sú značne zvetrané a zrejme to boli najbohatšie náleziská zlata a striebra, ktoré zväčša vyťažili už stredovekí zlatokopi.

Štôlňa Dorothea v Chorvádoline.Pamiatkou na hlbinnú ťažbu sú niektoré otvorené štôlne, ťažné a vetracie šachty: štôlňa Pod skalou a vetracia šachta štôlne Anton v Benkovej doline (Devičiansky chotár), Potkanová štôlňa v Chorvádoline, vetracia šachta Bartolomej, štôlňa a ťažná šachta Max čiastočne zasypaná v Kiebesi, štôlňa Ján (Stará baňa) v ľochu u Jána Farbáka, štôlňa Budačka v Grunte, štôlňa Chladná v dome Ľudovíta Kováča, Michal šachta s vedľajšou vetracou šachtou do Michal štôlne v Prostrednom vrchu, niekoľko dier na vrchole Prostredného vrchu a Agraša, štôlňa Ladislav v Liešnej doline s bohatým prameňom a pekne zachovaným vstupom, ťažná šachta Gottesgabe a dve vetracie šachty na hrebeni Agraš – Jasenov vrch, štôlňa Strákotka pri vodojeme na Hojaďunďa. Najsevernejšie stopy po dolovaní sú v doline Hampoch.

Z niektorých štôlní vytekajú pramene kvalitnej vody. Štôlňa Juraj (Georg, Ergištólňa) je uzamknutá, jej voda sa využíva pre obecný vodovod. Je najrozsiahlejším banským dielom v Pukanci. Dosahuje smerovú dĺžku cca 1100 m. Má niekoľko vetracích a ťažných šácht, čiastočne zasypaných. Uzamknutý je aj vchod do štôlne Anna (Kiebes štôlňa) v závere Chorvádoliny.

Geológ Martin Chovan v štôlni Ladislav.Väčšina banských diel je v súčasnosti už neprístupná. Zarútené vchody do štôlní a haldy hlušiny označujú miesta niekdajšieho čulého ťažiarskeho ruchu. Otvorené aj zasypané šachty sú nebezpečné. Aj niektoré pingy môžu pod sebou skrývať zasypanú šachtu. Čas od času sa môže materiál upchávajúci ústie šachty zrútiť do hĺbky niekoľko desiatok metrov. Svedčí o tom nedávno prepadnutá šachta v Kiebesi. Pukanské rudné ložisko je stále zaujímavé pre zberateľov minerálov, geológov, milovníkov prírody a histórie. V miestach výstupu žíl na povrch možno nájsť pekné drúzy kremeňa a jeho odrôd: krištáľ, ametyst a záhneda. V niektorých haldách sa nachádza hrubozrnná kryštalická kalcitová žilovina (Biela baňa, štôlňa Ladislav). Bežné sú pyritové impregnácie a limonitové povlaky, dendrity oxidov mangánu na andezite. Ojedinelo sa vyskytujú opál voskový a chalcedón.

Pestrú zeolitovú mineralizáciu výskytu lokality Pukanec – Šafranice zastupujú prevažne Ca zeolity: laumonit, chabazit, stilbit, heulandit a mordenit. ( P. Pauditš – E. Šamajová – J. Turan, 1995 ). V piesočných naplaveninách horských potokov sa miestami nachádzajú mikroskopické zrnká zlata a elektra (zlato s prímesou striebra). Podľa zákona o ochrane prírody je v Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy zakázaný zber prírodnín.

Každého milovníka prírody poteší krásna panoráma z výhľadu na vrchole Prostredného vrchu a Veterníka. Za dobrej viditeľnosti možno pozorovať Nitru a okolie, Kremnické vrchy aj Nízke Tatry.

Pingy na žile Weitenzeche.


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

Aktualizované

20. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17998316

Úvodná stránka