Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Štúrovci v Pukanci

Štúrovci v Pukanci

Pozvánka „Svet sa mi otvoril pre národ“15. 6.2018 v piatok sa konalo kultúrne podujatie v evanjelickom kostole v Pukanci, na ktorom sme si pripomenuli viacerých  štúrovcov, ktorí pochádzali z Pukanca, prípadne tu pôsobili, a to Pavla Všudyslava Ollíka, bratov Grossmanovcov a Štefana Lukáčeka. Organizátormi podujatia bola  Spoločnosť priateľov cestovateľa Samuela Šikeťa a pukanskej histórie v spolupráci s Pohronským  osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom, pracovisko Banská Štiavnica, Autorský klub,  Živena a ECAV Pukanec.

Kultúrna akcia sa konala pri príležitosti 200. výročia narodenia Pavla Všudyslava Ollíka.  Jeho životný príbeh sme priblížili žiakom základných škôl z Pukanca a Bátoviec i obyvateľom a návštevníkom Pukanca prostredníctvom   interaktívneho literárno-dramatického pásma s názvom „Svet sa mi otvoril  pre národ“.

P.V. Ollík sa dostal do Štúrovej blízkosti počas štúdií  na Kráľovskej akadémii v Bratislave a pravdepodobne sa zúčastnil aj historickej vychádzky na Devín. Po skončení štúdia pôsobil v Banskej Štiavnici. Tu sa zapísal na Banskú akadémiu. Zapojil sa do práce Slovenskej spoločnosti na Evanjelickom lýceu, kde ho zvolili za predsedu. Jeho zásluhou v lýceu zaviedli hodiny slovenskej gramatiky a dejepisu. Tým sa Banská Štiavnica v štyridsiatych rokoch 19. storočia stala najvýznamnejším centrom slovenského národného života. Tento pukanský rodák, keď pôsobil ako richtár v Pukanci , zorganizoval v roku 1948 dve stotiny domobrany a zároveň sa stal aj kapitánom jednej z  nich. Neveril však cisárovi, a preto sa pridal ku kossúthovcom. Za podporu rebelantov  bol uväznený a odsúdený na trest smrti, neskôr jeho trest zmenili na 15 rokov nútených prác a nakoniec bol amnestovaný pri príležitosti narodenia korunného princa Rudolfa.

Predstavenie „Svet sa mi otvoril pre národ“Hrdý obyvateľ Banskej Štiavnice, verejný činiteľ, dobrodinec, spisovateľ a básnik na výzvu Matice slovenskej napísal v r. 1863 divadelnú hru Zňenadála. SND v Bratislave  ju v sezóne 1997- 1998 uviedlo na scéne DPOH v úprave Martina Porubjaka a v réžii Petra Mikulíka s vtedajším hviezdnym obsadením. Jazykovo pritom spolupracovala pukanská rodáčka Zlata Černilová Ollíková, keďže hru uvádzali v pukanskom nárečí. Hra vyvolala rozruch, recenzie na komédiu boli rôzne, poplatné politike a dobe jej uvedenia. Úryvok z  hry v predvedení  žiakov ZUŠ z Banskej Štiavnice pod vedením režisérky  Ľudmily Klimkovej si mohli vypočuť účastníci podujatia  aj v Pukanci.

Pamätná tabuľaNa námestí v Pukanci bola  v ten deň odhalená i tabuľa pukanským štúrovcom  na mieste s pamätnými tabuľami významných osobností Pukanca. Účastníkom sa prihovoril podpredseda Spoločnosti priateľov cestovateľa Samuela Šikeťa a  pukanskej histórie PaeDr. Ladislav Kováčik aj  za prítomnosti  niekoľkých potomkov Ollíkovskej rodiny .

V spolupráci s Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom sa toto podujatie konalo aj 12.6. v ev. kostole v Banskej Štiavnici a pokračovalo položením venca k hrobu Pavla Všudyslava Ollíka.

Viac o štúrovcoch a iných osobnostiach Pukanca sa môžete dozvedieť na stránke Spoločnosti www.svetobeznik-samuel-siket.sk a v Expozícii pukanskej histórie na Námestí mieru 17 v Pukanci.

Želmíra Mozolová
OZ Spoločnosť priateľov cestovateľa
Samuela Šikeťa a pukanskej histórie


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Aktualizované

20. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17990523

Úvodná stránka