Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Za morušou čiernou (nielen) do Oxfordu

Za morušou čiernou (nielen) do Oxfordu

Ako chlapec som zvykol trávievať prázdniny u starých rodičov v Pukanci. Počas teplých letných večerov mi starý otec veľa rozprával o zaujímavostiach tohto starého baníckeho mestečka. Medzi iným spomínal aj moruše. Hovoril, že najväčším odborníkom na pukanské moruše bol Daniel Kovalovský, ktorý dlhé roky pracoval v arboréte Mlyňany a okrem iného sa zaoberal aj výskytom moruše čiernej vo svete. „A jednu (morušu) vraj majú aj v Oxforde“, zvykol zakončiť svoje rozprávania o morušiach.

Táto spomienka na detstvo sa mi vrátila pri plánovaní tohtoročnej dovolenky. „Prečo by sme neskúsili túto záhadnú „oxfordskú“ morušu vyhľadať?“, napadlo mi a pustil som sa do intenzívneho pátrania na Internete. Našťastie, moje úsilie bolo nakoniec odmenené úspechom v podobe podrobného zoznamu všetkých druhov stromov, vysadených v oxfordskom univerzitnom parku. A tam to stálo čierne na bielom: black mulberry (moruša čierna) v časti parku „Lazenbee's Ground“! Do Írska som už cestoval s čerstvo vytlačenou mapou Oxfordu, na ktorej svietila červená bodka, označujúca konečný cieľ nášho hľadania.

Typický kmeň moruše čiernej pri jazierku v oxfordskom univerzitnom parku v časti Lazenbee's Ground.Hľadanie bolo úspešné: Typický kmeň moruše čiernej pri jazierku v oxfordskom univerzitnom parku v časti Lazenbee's Ground.

O necelé tri týždne na to, keď sme sa vracali z putovania po zelenom ostrove sme sa raz podvečer ubytovali v Oxforde a vyrazili sme do mesta. Z nepochopiteľných príčin sa moje nadšenie z hľadania „nejakého“ stromu neprenieslo na všetkých účastníkov nášho „zájazdu“... tak sme nakoniec kráčali smerom do univerzitného parku len s manželkou. Mali sme šťastie, vkĺzli sme dnu 30 minút pred zatvorením parku o 20,30. Náhlivo sme míňali mohutné sekvoje pri vstupe a rýchlym krokom sme smerovali do časti parku, v ktorej by sa mala nachádzať moruša. Po desiatich minútach chôdze sme prišli na začiatok oblasti Lazenbee's Ground, rozdelili sme sa a začali sme prehľadávať stromy. Naše kuriózne podujatie bolo nakoniec úspešné. Po chvíli hľadania sme sa dostali k jazierku. Behom niekoľkých sekúnd sme v jednom strome rastúcom okolo rybníka spoznali typickú siluetu moruše. O čo väčšia bola naša radosť, keď sme sa za naše úsilie mohli odmeniť niekoľkými kyslastými plodmi. Vzhľadom na to, že park o chvíľu zatvárali a nebo sa zmrákalo, urobil sme len pár fotiek a ponáhľali sa von. Kráčajúc späť do centra Oxfordu sme rozmýšľali nad tým, či moruše na strome boli červené len preto, že čierne plody už niekto obral, alebo to znamená, že koncom augusta v Anglicku moruše už dozrievajú len do tmavočervena...

Tento takmer cestopis by nebol úplný, keby som po návrate neukázal fotografie oxfordskej moruše jednej našej kamarátke. Moruša ... počkaj, hovorila ... tuším som nejakú tiež videla pri Shakespearovom dome v Stratforde. Viac som nepotreboval a overil som si získanú informáciu na Internete. A naozaj. V Stratford-on-Avon, v záhrade Shakespearovho domu, ktorý dal jeho ďalší majiteľ o viac ako sto rokov po smrti dramatika zbúrať rastie krásna moruša čierna, ktorú tam zasadil sám Shakespeare.... teda nie celkom... tá moruša, čo tam dnes rastie je len potomkom moruše, ktorú si vo svojej záhrade v roku 1609 zasadil Shakespeare. Tú pôvodnú dal neskorší majiteľ Shakespearovho domu okolo roku 1752 vyťať. Rozčuľovali ho totiž neustále nájazdy ctiteľov dramatika. Okrem Shakespearovej moruše som sa dozvedel aj o kurióznej histórií moruše čiernej v Británii. Hoci sa predpokladá, že morušu doniesli do Británie už Rimania, najväčší rozmach jej pestovania sa odohral za čias kráľa Jakuba. I. Kráľ okolo roku 1609 v okolí Buckinghamského paláca v Londýne nechal vysadiť niekoľko tisíc morušových stromov, na ktorých chcel chovať hodváb produkujúcu priadku morušovú. Jeden z týchto stromov tam vraj rastie dodnes. Moruša, ktorú si do záhrady zasadil Shakespeare tiež údajne pochádzala z kráľovho morušového sadu v Londýne. Problém bol, že priadka morušová preferuje morušu bielu a tak o listy moruše čiernej nejavila veľký záujem a experiment zlyhal. To ale nič nemení na fakte, že vďaka kráľovej snahe o rozšírenie produkcie hodvábu do Anglicka sa stalo pestovanie moruše veľmi prestížnou záležitosťou a vraj by sme ťažko v Anglicku našil šľachtické sídlo so záhradou zo 17. storočia bez moruše čiernej.

Miloslav Bahna 
 


 

Moruša čierna na Britských ostrovoch.

Chcela by som pridať moje skúsenosti s objavovaním moruše čiernej (pukanskej) na Britských ostrovoch.

Mne sa podarilo objaviť ju v konkurenčnom univerzitnom meste Oxfordu, v Cambridge celkom bez výstrahy. Po absolvovaní prehliadky tohoto zaujímavého univerzitného mesta so sprievodcom, ktorý tam ako jeden z mála za minulého režimu z bývalého Československa študoval ,sme si išli oddýchnuť do parku Sidney Colledge, kde sa dalo dostať bez poplatkov. Aké bolo moje prekvapenie, keď sa v parku uprostred krásneho zeleného trávnika vynímala naša jahoda! Bol práve začiatok augusta, teplo a jahody boli nielen krásne vyfarbené,ale tiež veľmi sladké .Zopár ich bolo popadaných na tom ich krásnom trávniku. Samozrejme som hneď oboznámila svojich spolucestovateľov s mojím objavom. Po chvíľke váhania a “okoštovaní” mi dali za pravdu, že je to najlepšie ovocie na svete.
Miestny záhradník morušu (mulberry) nepovažoval za výnimočný jav. Hovoril, že ešte jednu takú v parku majú a vraj kto ich pozná, oberá si z nich .Tiež sme sa zhodli na tom, že strom môže mať okolo 300 rokov.
Potom pri prechádzke okolo Big Benu som zistila, že dolu v parku ,viditeľnom z mosta, kam sa asi normálny smrteľník nedostane, rastie tiež uprostred trávnika moruša.
Rozprávala som sa o tom trochu aj s B.Mikuškom a zhodli sme sa na tom, že je možné, že sa tam stromy dostali ešte za čias Rimanov a on pridal, že ich ďalej mohli rozmnožiť Druidi.
Takže ako vidno, pán Kovalovský sa nemýlil a asi to pre Angličanov nie je neznámy strom a naozaj sa ich nájde v tých ich starých krásnych parkoch aj viac.

Želmíra Mozolová


 

Za pukanskými viničnými jahodami po svete.

Moruša čierna, naša viničná jahoda sa pestuje vo svete v páse tiahnucom sa od Iránu, cez Grécko, Taliansko, Francúzsko až po Angliu. Našiel som ju dokonca aj na Gran Canaria.

Vyskytuje sa aj v malokarpatských viniciach, ale jej koncentrácia v pukanskom regióne je výnimočná a pre mňa záhadná. Takže správny Pukančan má podať správu na internet o stretnutí s touto našou ikonou a má vo svojej záhrade vysadiť morušu.

Prvé príjemné prekvapenie som zažil s morušou čiernou – „Gelso nero“ na Sicílii v meste Castelbuono. Na námestí vo svetoznámej cukrárenskej firme Fiasconaro, ktorá svojimi sladkosťami zásobovala aj kozmonautov, som videl a ochutnal po prvýkrát morušovú zmrzlinu. Tu na Sicílii používajú moruše aj do pohárov s drveným ľadom tzv. Graniti. Moruše sa tu vyskytujú na svahoch Madónie nad Cefalu aj okolo Pollini. Práve na Sicílii sa rozvíja agroturistika z európskych fondov. Moruša by mohla podporiť aj agroturistiku v Pukanci. Vo viacerých rodinách sa tu vyrábajú originálne šťavy, džemy či kompóty z pukanských jahôd. Výborný je tvarohový koláč s morušami. Morušová pálenka patrí vo Francúzsku k najdrahším.

Pred dvomi rokmi som prekvapujúco objavil našu jahodu na Kanárskych ostrovoch. Bolo to na ostrove Gran Canaria, v botanickej záhrade. Asi päťdesiatročný strom stojí na okraji súboru sukulentov a kaktusov. Klíma Kanárskych ostrovov sa pohybuje medzi 15 – 33 stupňami, takže vyhovuje morušiam.

Vlani v lete sme našli morušu v univerzitnej záhrade v anglickom Oxforde. Strom vysadený v roku 1969 stojí blízko 170 ročnej ozgoruše, čím vytvára kompozíciu blízku pukanskému prostrediu. Iný strom našiel môj syn Milo tiež v Oxforde. Je známe, že moruša čierna rastie aj pri rodnom dome W. Shakespeara v Stratforde. Mierna klíma Anglicka vyhovuje morušiam. Do Anglicka sa rozšírila trochu omylom v časoch hodvábneho boomu. Na pestovanie priadky morušovej nie je vhodná moruša čierna, ale moruša biela, ktorú poznáme aj u nás s jej menšími a sladkými plodmi bielej i čiernej farby.

Ivan Hruškovič v Prahe mal v záhrade malý stromček jahody, ale vyschla. Jedna dvanásťročná viničná jahoda z Pukanca rastie aj v mojej záhrade v Bratislave pri dome v Horskom parku. Opatrne ju obrábame ako fetiš rodného kraja. Vlani mala prvú úrodu. Tento rok veríme, že budú plody už väčšie a úroda bohatšia.

Ján M. Bahna


 

Moruša čierna

Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna


 
 
Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna


 
 
Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna


 
 
Moruša čierna na ostrove Gran Canaria v botanickej záhrade.

Moruša čierna na ostrove Gran Canaria v botanickej záhrade. Asi päťdesiatročný strom stojí na okraji súboru sukulentov a kaktusov.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna na ostrove Gran Canaria v botanickej záhrade.

Moruša čierna na ostrove Gran Canaria v botanickej záhrade. Asi päťdesiatročný strom stojí na okraji súboru sukulentov a kaktusov.
Autor: Ján M. Bahna

Moruša čierna v univerzitnej záhrade v anglickom Oxforde.

Moruša čierna v univerzitnej záhrade v anglickom Oxforde. Strom vysadený v roku 1968 stojí blízko 170 ročnej ozgoruše, čím vytvára kompozíciu blízku pukanskému prostrediu.
Autor: Ján M. Bahna


 
 
Moruša čierna.

Moruša čierna.
Autor: Ján M. Bahna


 

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Aktualizované

11. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Rozhodnutie - Poverenie poľovníckej organizácie Slovenský poľovnícky zväz Poľovnícke združenie Teplá Voda Pukanec vykonávaním ochrany poľovníctva a starostlivosti o zver v poľovnom revíri Teplá Voda

  3.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17948738

Úvodná stránka