Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná
Pukanec

Životné jubileum spisovateľa Ivana Kadlečíka - 08.04.2008

Životné jubileum spisovateľa Ivana Kadlečíka

spisovateľ Ivan KadlečíkV obradnej sieni Obecného úradu v Pukanci sa 8. apríla konala slávnosť na počesť 70. výročia narodenín významného slovenského spisovateľa žijúceho v Pukanci - Ivana Kadlečíka. Starostka obce Jana Bahnová vyzdvihla zásluhy jubilanta pri šírení dobrého mena Pukanca a samozrejme aj jeho podiel na obohacovaní slovenskej literatúry. Slávnosti sa zúčastnili redaktori regionálnych denníkov – Pohronie, Slovenská brána, Prima noviny, MY Nitrianske noviny, pukanský spisovateľ Andrej Chudoba, básnik Daniel Šovc, prednosta Obvodného úradu v Leviciach Ing. Jaroslav Novák, riaditeľka Tekovskej knižnice Mgr. Jana Holubcová, riaditelia štatutárnych organizácií obce Pukanec, ako aj obaja pukanskí duchovní Mgr. Ján Mališ a Mgr. Vladimír Kunovský. Po krásnej a citlivo režírovanej slávnosti prítomní srdečne gratulovali oslávencovi, ako i jeho celoživotnej opore, manželke Ive, ktorá si tiež v tomto roku pripomína významné životné jubileum. Priaznivcov I. Kadlečíka určite poteší informácia, že 23. apríla bola slávnostne uvedená do života jeho najnovšia kniha pod názvom DNES.

Príhovor starostky obce k jubilantovi:

Vážený jubilant, milí hostia!
Dnešný deň je sviatkom pre Vás, Vašich najbližších, ale aj pre nás všetkých – obyvateľov Pukanca. Práve dnes uplynulo 70 rokov od Vášho narodenia. Pri tejto príležitosti je mi umožnené prihovoriť sa Vám a poďakovať za Vaše dielo, ktorým ste obohatili slovenskú literatúru, za Vaše nemenné postoje, názory a občiansku statočnosť. Práca spisovateľa je náročná, ťažká, niekedy aj nebezpečná, ale pre národ potrebná a neodmysliteľná. Je umením vyjadrujúcim myšlienky autora, ale aj svedomím spoločnosti, zrkadlom doby. Taká je aj Vaša tvorba. A Vy, milý jubilant, svojím literárnym talentom robíte dobré meno nielen obci, ale celému regiónu a Slovensku. Ste známy v slovenskej literatúre ako kritik. Vo Vašej literárnej tvorbe prevládajú eseje. Spomeniem diela: Tváre a oslovenia, Rapsódie a miniatúry, Dvanásť, Vlastný hororskop, Epištoly, Lunenie, Hlavolamy, Taroky, Vlani ako dnes, Malé prelúdiá, Žiť sa dá len autobiograficky, Chronoskop. Vaša tvorba je Vaším bytostným prejavom. Prevláda v nej motív autentickosti a autobiografickosti. Významný pre Vás je literárny žáner, ktorý ste rozvíjali v epištolárnej literatúre, tak vznikla kniha Poco rubato (poko rubato), ktorá je zbierkou korešpondencie medzi Vami a českým disidentským spisovateľom Ludvíkom Vaculíkom. Za svoju literárnu činnosť ste boli ocenený Cenou Dominika Tatarku, Cenou Ministra kultúry SR a Radom Ľudovíta Štúra II. triedy.
Ako obdarovať slovom majstra slova, ako poďakovať slovom za slovo? Neviem, netrúfam si, začínam znova, opäť, nanovo.  Hľadám, vyberám, skladám, no všetko sa mi máli, a tak si volám na pomoc tých, čo pri Vás vždy stáli. Lebo poznám pravdu odvekú, v núdzi pomôže len človek človeku.

Spoločne si v tento slávnostný deň zaspomínajme:

Náš jubilant Ivan Kadlečík sa narodil v Modre v rodine evanjelického farára. Základnú školu vychodil v Rači, zmaturoval na Jedenásťročnej strednej škole v Senci roku 1956. Vysokoškolské štúdium slovenského jazyka a literatúry absolvoval na Filozofickej fakulte
Univerzity Komenského v Bratislave v rokoch 1956 – 1961. Pracovať začal v Košiciach v Mestskom archíve, potom nastúpil na základnú vojenskú službu a po jej skončení pracoval ako novinár v krajskej redakcii denníka Pravda v Košiciach. Popritom spolupracoval s Východoslovenským vydavateľstvom, podieľal sa na vzniku košického literárneho štvťročníka Krok 66 a dvojmesačníka Krok 67, ktoré aj spoluredigoval. Roku 1968 sa presťahoval do Martina, kde bol šéfredaktorom kultúrneho dvojtýždenníka Matičné čítanie a pracoval v Biografickom ústave Matice slovenskej. Pre politické postoje vyslovované najmä v publicistickej tvorbe ho roku 1971 zo zamestnania prepustili, vylúčili zo Zväzu slovenských spisovateľov a počas celého obdobia normalizácie nemohol publikovať. Roku 1977 sa aj s rodinou presťahoval do Pukanca. S manželkou Ivou, ktorá mu je celoživotnou oporou má štyri deti – synov Martina, Ivana, Juraja a dcéru Zuzanu. V Pukanci pracoval ako vedúci v predajni Slovenskej knihy. Pôsobil aj ako organista v evanjelickom kostole. Vo voľných chvíľach sa venoval záhrade, ovocným sadom, vínu, včelám i domácim zvieratám. Po novembri 1989 sa mu uvoľnila publikačná činnosť, takže ostalo menej času pre jeho záľuby. Začal viac písať, stretávať sa s ľuďmi, vzrástla korešpondencia. Deti sa stali dospelými, rodostrom sa rozvetvil, pribudli vnúčatá Júlia, Martina, Ivica a Ivan, ktoré robia radosť nášmu jubilantovi na vytúženom dôchodku. Často sedí v pracovni, v knižnici, listuje v pamäti a i napriek zdravotným problémom sa stále venuje literárnej činnosti. V rámci 8. ročníka Martinskej literárnej jari bude slávnostná prezentácia najnovšej knihy nášho jubilanta pod názvom DNES.
Majstrovi pera pri jeho významnom životnom jubileu srdečne blahoželám. A to nielen v mene svojom, ale i v mene všetkých našich občanov. Ďakujem Vám za Váš plodný život. Pri tejto slávnostnej príležitosti sa chcem poďakovať aj Vašej manželke, ktorá stála vždy verne pri Vás, vo chvíľach radostných i smutných a nezištne Vám vytvárala podmienky pre literárnu prácu a stavala základy usporiadanej a váženej rodiny. Vaše roky vytvárajú prekrásnu mozaiku spoločne prežitého života. Prijmite preto moje úprimné želanie, aby ste v zdraví prežili ešte veľa šťastných chvíľ v kruhu svojich najbližších, aby ďalšie roky boli naplnené spokojnosťou.
Prajem Vám, aby ste nie všetko mali dané darom.
Prajem Vám len, čoho zväčša máte málo.
Prajem Vám čas.
Čas tešiť sa a smiať a túto radosť aj iným darovať.
Prajem Vám čas pracovať a premýšľať.
Nielen pre seba – aj iným pomáhať.
Prajem Vám čas neponáhľať, ale čas pokoj prinášať.
Prajem Vám – to nažité si odnášať,
ale aj čas v úžase – dôvere postáť a na hodinky zabúdať.

Dňa 23.4.2008 sa starostka obce Jana Bahnová osobne zúčastnila slávnostnej prezentácie najnovšej knihy jubilanta „DNES“ v Slovenskom národnom literárnom múzeu v Martine. Podujatie bolo uskutočnené v rámci akcie Martinská literárna jar.


 

Životné jubileum spisovateľa Ivana Kadlečíka

Položky 1-4 z 11

webygroup

Predpoveď počasie

Počasie Pukanec - Svieti.com

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke prostredníctvom e-mailu. Len po registrácii sa budete môcť zapojiť do diskusie na tejto stránke.

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

Aktualizované

11. 9. 2019

Za obsah zodpovedá
Ján Čalovka

Celkom návštev

dnes :

 • Zámer č.1/2019-4 previesť majetok obce formou zámennej zmluvy

  11.9.2019 viac
 • Zámer č.2/2019-3 na odpredaj nehnuteľného majetku

  11.9.2019 viac
 • Verejná vyhláška - Oznámenie o začatí územného konania a nariadenie ústneho pojednávania.

  5.9.2019 viac
 • Rozhodnutie - Poverenie poľovníckej organizácie Slovenský poľovnícky zväz Poľovnícke združenie Teplá Voda Pukanec vykonávaním ochrany poľovníctva a starostlivosti o zver v poľovnom revíri Teplá Voda

  3.9.2019 viac
 • Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za predchádzajúci rok 2018

  Úroveň vytriedenia komunálnych odpadov za rok 2018 v obci Pukanec je 12,85%

  27.2.2019 viac
 • Podpora opatrovateľskej služby v obci PUKANEC

  Obec Pukanec realizuje dopytovo - orientovaný projekt s názvom „PODPORA OPATROVATEĽSKEJ SLUŽBY V OBCI PUKANEC“ Trvanie projektu: 01/2019 – 02/2021

  22.1.2019 viac
 • Komunitný plán sociálnych služieb

  11.1.2018 viac
 • Regionálna integrovaná územná stratégia Nitrianskeho kraja na roky 2014-2020

  Záverečné stanovisko

  5.1.2016 viac

17948773

Úvodná stránka